Konkurs: „Zdrowa kanapka na drugie śniadanie w szkole”

22 listopada 2013 roku „Zdrowociak” przeprowadził konkurs pod hasłem: „Zdrowa kanapka na drugie śniadanie w szkole”. Celem konkursu było promowanie zdrowej żywności, a także uświadomienie uczniom, że każdy człowiek ma wpływ na swoje zdrowie poprzez spożywanie potraw, jak najmniej przetworzonych.

Zadaniem tego konkursu było przygotowanie przez uczniów wspólnie z wychowawcą propozycji kanapek na drugie śniadanie w szkole z wykorzystaniem zdrowych składników: ciemne pieczywo, kiszone ogórki, twarożek ze szczypiorkiem, kolorowe warzywa, kiełki warzyw, czy pasta przygotowana własnoręcznie. Komisja w składzie nauczycieli i pielęgniarki szkolnej oceniała poziom jakości przygotowywanych kanapek tj. zastosowanie zdrowych składników, kultura przygotowywania, poziom estetyki i higieny, zaangażowanie uczniów w przygotowywanie kanapek, pomysł na zdrową kanapkę, a także sposób podania i zareklamowania przygotowanych przez zespół klasowy zdrowej kanapki na drugie śniadanie w szkole.

Komisja oceniła bardzo wysoko jakość przygotowanych kanapek przez uczniów. Propozycje kanapek na drugie śniadanie były bardzo atrakcyjne i urozmaicone pod względem zdrowotnym: były bułeczki upieczone z pszenicy zmielonej tuż przed ich upieczeniem, był twarożek ze szczypiorkiem i pasta z łososiem przygotowana własnoręcznie przez uczniów wraz wychowawcą, były kiełki brokułów, a także ogórki kiszone domowej roboty, a wszystko przystrojone kolorowymi warzywami. Komisja przyznała dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom konkursu. Było smacznie, zdrowo i kolorowo.